Z ostatniej chwili: arrow Z życia garnizonu arrow komisariat autostradowy
niedziela, 07 luty 2016
 
 
komisariat autostradowy

 

Nowa siedziba Komisariatu Autostradowego Policji


10 listopada zaprezentowano nową siedzibę Komisariatu Policji Autostradowej  w miejscowości Sosnowiec koło Strykowa. Uroczystość połączono z wyjazdowym posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w Łodzi. Obecna była przedstawicielka Prezydium Rady Pani Dorota Ryl - wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Pan Tomasz Kacprzak-sekretarz Rady. Głos zabrała także Pani Iwona Zatorska Sytyk p.o. Dyrektora Oddziału GDDKiA w Łodzi. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć nadbryg.Andrzeja Witkowskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi oraz przedstawicieli Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w osobach podinsp. Leszka Jankowskiego oraz nadkom. Jarosława Mazek. Gości oraz członków Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przywitał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Zdzisław Stopczyk.

Image

Image

Image

W lipcu 2011 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi, przekazała do użytkowania dla potrzeb Komisariatu Policji Autostradowej  nowy obiekt w miejscowości Sosnowiec koło Strykowa. Ze względu na konieczność nieprzerwanego funkcjonowania jednostki, przeprowadzka do nowego obiektu odbywała się etapami i była rozłożona w czasie. Komisariat Autostradowy Policji  utworzony został 16 czerwca 2006 roku.   Jest to dotychczas jedyny  komisariat specjalistyczny w  województwie łódzkim. Termin ten nie był przypadkowy gdyż zbiegł się z oddaniem do użytkowania „łódzkiego” odcinka autostrady A-2 .Tymczasowa siedziba Komisariatu Autostradowego Policji znajdowała się w miejscowości Parzęczew w powiecie zgierskim. Mimo usytuowania w sąsiedztwie autostrady, nie było tam jednak  bezpośredniego dojazdu. Oprócz KAP-u w budynku znajdował się także Posterunek Policji podlegający pod Komisariat w Ozorkowie.  W przeciągu trzech lat funkcjonowania tego specjalistycznego komisariatu, zwiększony został stan etatowy. Zdecydowanie polepszyła się mobilność jednostki poprzez doposażenie w  pojazdy, w tym m.in. jeden nieoznakowany radiowóz wyposażony w wideorejestrator oraz dwa motocykle.

Image

Image

Image

Oficjalnie Komisariat Autostradowy jako jednostka z siedzibą w Sosnowcu rozpoczęła swoje  funkcjonowanie   1 sierpnia tego roku. Obecnie komisariat umiejscowiony jest w delcie dwóch dróg krajowych : K-14 i K-71. W odległości około 2 kilometrów w kierunku wschodnim budowany jest jeden z największych węzłów komunikacyjnych na którym skrzyżują się autostrady  A-1 i A-2.

Image

Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych nakłada na Policję szereg zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku na tego typu arteriach. Trasy te będą przenosiły główny ciężar ruchu międzynarodowego w relacjach północ- południe, wschód -zachód.  Jednocześnie drogi te będą stanowiły obwodnice miast w szczególności miasta Łodzi. Według prognoz w roku 2014 łączna długość autostrad i dróg ekspresowych w województwie łódzkim  wyniesie ok. 500 km

 
wstecz   dalej »