Jesień na drogach - Aktualności - Wydział Ruchu Drogowego KWP w Łodzi

Aktualności

Jesień na drogach

Jesień to dla większości kierujących trudna pora roku. Zagrożenie dla ich bezpieczeństwa stanowią m.in. liście, spadające z drzew. Zanim więc wyjedziemy na drogę, warto przygotować pojazd na jesienne wyzwania.

Przed nami okres jesienno-zimowy. Szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność powodują, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego szczególnie są narażeni na niebezpieczeństwo. W tym charakterystycznym czasie należy zwrócić uwagę na elementy odblaskowe, dzięki którym widoczność pieszego na nieoświetlonej drodze poza obszarem zabudowanym zwiększa się do około 150-200 metrów,
a także skoncentrować się na stanie technicznym i oświetleniu jednośladów, którymi poruszają się rowerzyści.

Zmotoryzowani- w okresie jesiennym warto jeździć ostrożnie. Zwłaszcza wczesnym rankiem, gdy często nisko nad ulicą unosi się mgła, ograniczająca widoczność. Problem stanowią także opady deszczu. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –warto także zwrócić uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Poważne zagrożenie dla kierowców stanowić mogą także m.in. liście. Te, które spadają
z drzew nie tylko rozpraszają naszą uwagę, mogą także doprowadzić do zapchania odpływów wody w podszybiach auta. Te leżące już na ulicy, zwłaszcza po deszczu, natychmiast stają się dla samochodów śliskim, mało stabilnym podłożem. W takiej sytuacji bardzo łatwo wypaść z drogi.

Zalecamy także, by w pierwszej kolejności sprawdzić stan ogumienia w pojeździe ( głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach), a sprawdzić akumulator i oświetlenie pojazdu.  Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia.