Z motocyklistami o bezpieczeństwie na drogach - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Z motocyklistami o bezpieczeństwie na drogach

23 maja 2017 roku funkcjonariusze zduńskowolskiej drogówki gościli miłośników jednośladów z Klubu Motocyklowego "MOTO-PASJA". Spotkanie stało się okazją do dyskusji na temat bezpieczeństwa motocyklistów oraz omówienia współpracy podczas wspólnych zabezpieczeń imprez sportowych i kulturalnych.

 

Motocyklistów przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zduńskiej Woli podinsp. Jarosław Tokarski, który podziękował za dotychczasową, bardzo dobrą współpracę z MOTO-PASJĄ, a także za zaangażowanie członków klubu w realizowane przez policjantów działania profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W dalszej części spotkania specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli asp.sztab. Dariusz Kucharski przypomniał motocyklistom podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których każdy miłośnik jednośladów powinien pamiętać. Podkreślał, że motocykliści są równoprawnymi użytkownikami dróg, ale ciąży również na nich obowiązek  dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas spotkania motocykliści i policjanci omówili również zasady oraz formy współpracy podczas wspólnych zabezpieczeń wydarzeń sportowych i kulturalnych. Motocykliści z MOTO-PASJI, którzy posiadają uprawnienia do kierowania ruchem, wspomagają policjantów miedzy innymi w trakcie zabezpieczeń wyścigów kolarskich i biegów organizowanych na terenie powiatu zduńskowolskiego.

Wszystkim motocyklistom przypominamy:

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
Skrzyżowania powinno się pokonywać wolno. Wolno też należy do nich dojeżdżać. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy znajdować się w martwym polu widzenia innego kierowcy.
Nierzadkim błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność.
Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów. A przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask. Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.