Wykopano pocisk moździerzowy - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Wykopano pocisk moździerzowy

Podczas prac budowlanych nowo powstającego budynku w Poddębicach, operator koparki wykopał niewybuch pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu z jednostki wojskowej.

10 stycznia 2018 roku o godzinie 15.00 Dyżurny poddębickiej komendy został powiadomiony o nietypowym znalezisku na ulicy Cichej w Poddębicach. Operator koparki wykonując prace związane z podłączeniem  elektrycznym do nowo powstającego budynku, wykopał najprawdopodobniej pocisk moździerzowy o wymiarach 40 cm długości i 9 cm średnicy pochodzący z okresu II wojny światowej. Na miejsce skierowany został patrol policyjny, który zabezpieczył teren, jednocześnie powiadomiono patrol rozpoznania minersko-pirotechniczny z jednostki wojskowej z Tomaszowa Mazowieckiego, który zobowiązał się do przetransportowania pocisku na poligon w celu detonacji. Miejsce wykopu znajdowało się w odległości około 80 metrów od najbliższych zabudowań i nie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańcom. Cały teren został zabezpieczony i oddzielony od ruchu pojazdów jak i dostępu osób postronnych.

Policjanci przypominają jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

Oprac./sporz. Oficer prasowy KPP w Poddębicach asp. szt. Elżbieta Tomczak (tel:695-406-267)

  • Wykopany pocisk moździerzowy
  • pocisk moździerzowy
  • pocisk moździerzowy