Bezpieczna Majówka 2018 - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna Majówka 2018

Zadbajmy wspólnie o to aby ta najdłuższa od lat majówka była bezpieczna nie tylko na drogach. Wiele osób ten czas wykorzystuje na odpoczynek, wyjazdy i mniej lub bardziej aktywne formy relaksu . Nad bezpieczeństwem podróżujących jak co roku czuwają policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze zwracają także szczególną uwagę na osiedla mieszkaniowego aby nie doszło do włamań do opuszczonych domów. Warto wcześniej zabezpieczyć swój majątek.

STATYSTYKI od piątku 27 kwietnia do 3 maja 2018 roku włącznie na drogach województwa łódzkiego doszło do 62 wypadków, w których rannych zostało 75 osób a   5  poniosło śmierć. Policjanci wyeliminowali z ruchu 148 nietrzeźwych kierujących.

 

Od piątku 27 kwietnia 2018 roku , przez  10 dni , w całym kraju jest więcej patroli na drogach. Funkcjonariusze kontrolują prędkość, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców. Pamiętajmy aby dzieci przewozić w bezpiecznych fotelikach a przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu i nie odkładać wyjazdu oraz powrotów na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradca na drodze.

Przypominamy, że w każdej chwili możemy sprawdzić stan trzeźwości w  jednostce Policji. Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem w miejscach publicznych, takich jak ulice, place i parki zabronione jest spożywanie alkoholu, chyba, że są tam miejsca wyznaczone do jego spożycia, np. ogródki restauracyjne.   Dodatkowo każda rada gminy ma możliwość objęcia zakazem spożywania alkoholu innych miejsc na swoim terenie.

 

Na głównych szlakach komunikacyjnych przebiegających przez województwo łódzkie służbę  pełnią policjanci w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory. W ruch poszły urządzenia do pomiaru prędkości. Sytuacja monitorowana jest z pokładu policyjnego śmigłowca.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę za kierownicą. Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają.

Wypoczywając nad wodą zachowajmy szczególną ostrożność, również podczas łowienia ryb, by uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na bawiące się na brzegu dzieci. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Podczas długiego majowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem  czuwają policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych.