Wycieczki szkolne, wyjazdy wakacyjne – kontrolujmy autokary - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Wycieczki szkolne, wyjazdy wakacyjne – kontrolujmy autokary

Piotrkowska drogówka sprawdza stan techniczny autokarów, którymi dzieci i młodzież wyruszają na wycieczki szkolne. Również skrupulatnie kontrolują dokumenty, zezwolenia, no i oczywiście trzeźwość kierowców odpowiedzialnych za przewożonych pasażerów.

Przed nami miesiące, w których pogoda oraz elementy edukacji w plenerze, no i wreszcie większa swoboda w zajęciach lekcyjnych związana ze zbliżającym się końcem roku, to duża ilość wyjazdów szkolnych. Zaczęły się już wyjazdu na ,, Zielone Szkoły", uczniowie podróżują po całej Polsce. Nauczyciele i rodzice powinni pamiętać o ważnych zasadach związanych z wyjazdem swoich podopiecznych, bo najważniejsze by odpoczynek zaczął się bezpiecznym dotarciem na miejsce wycieczki i skończył bezpiecznym powrotem dzieci do domów. Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

 

Piotrkowscy policjanci sprawdzając stan techniczny pojazdu przewożącego młodzież biorą pod uwagę :

- sprawność hamulców;

- oświetlenie;

- sprawdzają czy na wyposażeniu autokaru znajduje się apteczka;

- sprawdzają gaśnice;

- stan licznika od ostatniego badania technicznego

- stan zużycia opon

 

Nadmienić również należy, że każdy autokar przewożący grupę dzieci musi być oznaczony specjalną żółtą tabliczką umieszczoną za tylnią szybą.

 

Mundurowi kontrolują ważność obowiązkowego ubezpieczenia OC, dane techniczne, takie jak liczba miejsc i masa pojazdu. Do ważnych aspektów bezpiecznej podróży należy również sprawność psychofizyczna kierowcy autokaru i tutaj pojawia się wymóg kontroli tachografów pokazujących zarejestrowany na nich czas pracy i odpoczynku. Piotrkowscy policjanci sprawdzą też stan trzeźwości kierowcy autokaru.

Tylko po tak dokładnej kontroli policjanci mogą mieć pewność że podróż przebiegnie bezpiecznie a opiekunowie będą wiedzieli, że czas wypoczynku będą ich podopieczni mile wspominać wracając z wycieczki cali i zdrowi.

 

Przypominamy, że kontrole autokarów będą przeprowadzane przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, po wcześniejszym zgłoszeniu9 telefonicznie 44 647-94-25 lub do oficera dyżurnego, 44 647-94-620 i na numer alarmowy 997.

Kontrole przeprowadzane będą na parkingu przed budynkiem komendy, każdego dnia .