POSTAWA GODNA POCHWAŁY. NIETRZEŹWY KIEROWCA ZATRZYMANY - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

POSTAWA GODNA POCHWAŁY. NIETRZEŹWY KIEROWCA ZATRZYMANY

Wzorowa obywatelska postawa zawsze zasługuje na wyróżnienie. Niewątpliwie godne naśladowania było zdecydowane działanie mieszkańca powiatu wieluńskiego, który pomógł w wyeliminowaniu z ruchu nietrzeźwego kierowcy.

Około godziny 1 w  nocy 17 maja 2018 r dyżurny sieradzkiej policji otrzymał zgłoszenie, że na jednym z parkingów w Złoczewie został ujęty kierowca pod działaniem alkoholu. Na miejsce skierowany został patrol sieradzkiej drogówki. Na funkcjonariuszy oczekiwał kierowca tira, który oświadczył, że kiedy stał na parkingu, podjechał renault scenic. Chwilę później jego kierowca wysiadł z samochodu i wyrzucił do kosza puste butelki po alkoholu. Następnie  nieudolnie próbował kluczykiem otworzyć zamek w drzwiach pojazdu. Obserwujący tę sytuację mężczyzna, mając podejrzenie, że kierowca scenica może być pod wpływem alkoholu, natychmiast zareagował. Podszedł do niego i zabrał mu kluczyki, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Początkowo kierowca scenica był agresywny i próbował odebrać swoje kluczyki. Interweniujący mężczyzna zdecydowanym działaniem opanował sytuację i o całym zdarzeniu poinformował Policję.  Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce,  zbadali stan trzeźwości kierowcy scenica i okazało się, że ma on ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialnemu kierowcy za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz wpłata 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.