Na obozie fajnie jest.. Z zuchami i harcerzami o bezpiecznym wypoczynku - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Na obozie fajnie jest.. Z zuchami i harcerzami o bezpiecznym wypoczynku

Policjanci z opoczyńskiej komendy spotkali się z uczestnikami obozu harcerskiego w Zarzęcinie, harcerzami ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego ,, Zawisza'' -Hufiec Radom oraz grupą ZHP Skauci Europy- Hufiec Lublin obozującymi w Drzewicy.

  Na terenie powiatu opoczyńskiego    w okresie wakacji stacjonować będzie 14  obozów harcerskich. Jak co roku policjanci   docierają do wszystkich obozowiczów wypoczywających  naszym terenie.

Najwięcej obozów zostało zgłoszonych  w lesie na terenie miejscowości Zarzęcin nad Zalewem Sulejowskim. 

Mundurowi  z wypoczywającą młodzieżą rozmawiają o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Przede wszystkim   zwracają uwagę za na zagrożenia jakie może nieść za sobą  dynamiczna zmiana pogody.

Informują jak należy bezwzględnie się w takiej sytuacji zachować.  Po pierwsze należy   na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe. Jeżeli widzimy, nadchodząca zmianę pogody  jak najszybciej powinniśmy  zebrać wszystkich uczestników w bezpieczne miejsce,  unikajmy przebywania  na wzniesieniach ( pamiętajmy, że wyładowanie atmosferyczne „szuka” najbliższej drogi do ziemi, zatem  warto  podczas  burzy  zejść w niższe partie lasu,  o ile  to możliwe schronić się w  namiocie  lub innym pomieszczeniu obozowiska- (jeśli nie mamy  w pobliżu schronienia, zaleca się w takij sytuacji poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, wśród niższych drzew i „zwinąć się w kulkę".  Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża nas na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr

Żadne dziecko nie powinno samo, bez zgody opiekuna w takiej sytuacji opuszczać miejsca zbiórki.  Poza tym policjanci zwrócili uwagę na   bezpieczeństwo podczas kąpieli wodnych. Przypomnieli zuchom i harcerzom zasady  odpowiedzialnego zachowania podczas korzystania z tej  rodzaju formy relaksu.  Ważne  jest tez to, aby pamiętać o zasadach korzystania ze sprzętu wodnego ( łódki, kajaki, rowerki wodne itp.) Jeśli wypływamy  np.: łódką  w głąb zalewu. jeziora  zawsze bezwzględnie zakładajmy na siebie kapoki.  Prawidłowe założenie kapoku jest zabezpieczeniem  turysty  na wypadek wywrócenia łódki.

Policjanci wspominali także o  prawidłowym, bezpiecznym obchodzeniu się z ogniem, przekazali także informacje dotyczące  zachowania na wypadek  zaginięcia  uczestnika obozu.

asp.szt. Barbara Stępień