„Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo... z Policją” - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

„Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo... z Policją”

21 marca 2019 roku za sprawą wieluńskich mundurowych na hali sportowej WOSiR w Wieluniu przeprowadzono projekt profilaktyczny p.n. „Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo… z Policją” . Głównym jego celem było promowanie wśród młodzieży sportu jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia wolnego od używek oraz popularyzowanie zasad fair play. Była to również świetna okazja do promowania służby w Policji i zawodu policjanta.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli wieluńscy mundurowi na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu insp. Grzegorzem Liburą, Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu przy współpracy Powiatu Wieluńskiego, I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu im. Tadeusza Kościuszki oraz Szkoły Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrówku.

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który zgodnie z tradycją od pokoleń nazwany jest przez młodzież „ Dniem Wagarowicza”. To właśnie tego dnia uczniowie często bez wiedzy nauczycieli, czy rodziców wybierają „wolne” od nauki, decydując się na opuszczenie zajęć indywidualnie albo całymi grupami. Chcąc zapewnić bezpieczną i atrakcyjną formę spędzania czasu tego dnia zapewniono młodzieży udział w projekcie profilaktycznym p.n. „Pierwszy Dzień Wiosny na sportowo… z Policją”. W przygotowanych różnego rodzaju aktywnościach fizycznych wzięli udział przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wieluńskiego.

W ramach tej inicjatywy młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych, w trakcie, których mogła przećwiczyć techniki samoobrony pod okiem specjalnego gościa sierż. sztab. Marty Mysur z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, która jest instruktorem i Mistrzynią Świata w Taekwondo. Ponadto młodzi ludzie dowiedzieli się jak się zachować w sytuacji zagrożenia, niespodziewanego ataku, jak go odeprzeć. W ofercie przygotowano również udział w treningu fitness prowadzonym przez profesjonalnego instruktora Panią Katarzynę Wesołowską. Kolejno młodzi ludzie pod okiem instruktora taktyk i technik interwencji z wieluńskiej komendy st. sierż. Łukasza Krzemienia mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym dla nich torze przeszkód, takim samym jak dla kandydatów do służby w Policji. Ponadto ratownik medyczny Sebastian Jasiński zaprezentował krótki pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Dodatkowo podczas projektu każdy zainteresowany miał możliwość zapoznania się z zawodem policjanta i specyfiką służby w Policji. Mundurowi oraz Zespół Kadr i Szkolenia wieluńskiej komendy wystawili stanowisko informacyjne w ramach którego udzielali zainteresowanym niezbędnych informacji z zakresu doboru do Policji oraz zachęcali do wstąpienia w swoje szeregi. Odwiedzający policyjne stoisko mogli również uzyskać informacje dotyczące funkcjonowania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”.

Na koniec rozegrano mecz halowej piłki nożnej pomiędzy wieluńskimi policjantami wspomaganymi przez nauczycieli, a reprezentacją uczniów z wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych. Podczas rozgrywek piłkarskich emocji nie brakowało. Zawodnicy obu drużyn wykazali się sporymi umiejętnościami. Zwycięską drużyną okazała się reprezentacja policjantów i nauczycieli.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.