Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo podczas wakacji - Informacje - Policja Łódzka

Informacje

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo podczas wakacji

Wakacje i wypoczynek to upragniony i wymarzony, przez dużych i małych, czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. Nad bezpieczeństwem podróżujących i pieszych jak co roku będą czuwać policjanci. Pamiętajmy czasami pozorna chwila przyjemności może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie dzieciom i młodzieży podczas letnich wakacji jest priorytetem dla policjantów. Już 26 czerwca 2020 roku rozpoczęły się działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne Wakacje” wspierane również działaniami profilaktycznymi.

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżujących. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego – głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami. Pamiętajmy jednak, że wyjazdy wakacyjne to nie tylko wyjazdy zorganizowane, to także wyjazdy indywidualne.

Dlatego Kierowco sprawdź auto przed wyjazdem na wakacje, ale także sam przygotuj się do podróży. Bądź wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że zmęczenie jest Twoim wrogiem i stanowi zagrożenie. W trakcie wielogodzinnych podróży rób przerwy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w samochodzie. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Prędkość dostosuj do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo podczas podróży pojazdem spoczywa w dużej mierze na kierowcy.

W 2019 roku podczas wakacji na drogach powiatu kutnowskiego doszło do 196 zdarzeń drogowych w tym do 42 wypadków drogowych w których zginęły 3 osoby. 54 osoby zostały ranne.

Nie zapominajmy również o tym, że cały czas trwa stan epidemii, co wiąże się z przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Unikajmy dużych skupisk ludzkich, starajmy się zachować dystans społeczny. Planując podróż pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą maseczki ochronne i środki dezynfekcyjne.

Mamy nadzieję, że te najbliższe miesiące  przyniosą dużo pozytywnych wspomnień. Życzymy udanych wakacji.