Archiwum 2013

W kwietniu i październiku 2013 r. policjanci polskich i niemieckich oddziałów zwartych odbyli szereg zajęć szkoleniowych, realizowanych w garnizonie łódzkim i brandenburskim w zakresie dynamicznego zatrzymywania sprawców przestępstw lub wykroczeń w sytuacji zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Całość została zakończona ćwiczeniami kompleksowymi dla oddziałów zwartych Policji, które przeprowadził partner niemiecki na swoim terenie przy wsparciu tamtejszych jednostek/sił specjalnych i śmigłowca policyjnego.

Koncepcja zajęć i ćwiczeń, przygotowanych przez OPP w Łodzi, opierała się na czynnym udziale kolegów niemieckich, którzy najpierw obserwowali działania łódzkich policjantów, następnie prezentowali własny sposób postępowania, aż wreszcie przeprowadzali różne scenariusze akcji wspólnie z polskimi kolegami. Założeniem strony niemieckiej było przekazanie jak najwięcej informacji, wiedzy i doświadczenia w zakresie dynamicznego zatrzymywania sprawców przestępstw lub wykroczeń w sytuacji zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nieodłącznym elementem tych działań były specjalnie przystosowane samochody służbowe oraz wyposażenie osobiste policjantów niemieckich. Dla właściwego zrozumienia sytuacji organizacyjnej i prawnej, partner niemiecki przedstawił budowę, zadania jednostki zabezpieczania dowodów i policyjnego zatrzymania oraz system naboru kandydatów i szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego.

Celem przedsięwzięcia przeprowadzonego przez BFE, Dyrekcja Fachowa Służby Specjalne było poznanie systemu szkolenia i doskonalenia zawodowego, w szczególności w odniesieniu do specjalnych plutonów prewencji, przeznaczonych do zatrzymywania osób i zabezpieczania dowodów podczas zbiorowego zakłócenia porządku publicznego. Łódzcy policjanci przez prawie 4 tygodnie obserwowali i współuczestniczyli w specjalistycznym szkoleniu zawodowym w zakresie techniki i taktyki interwencji. Kurs zakończył się ćwiczeniem końcowym, podczas którego przeprowadzono kompleksowe działania oddziału prewencji policji, jednostek specjalnych i eskadry śmigłowców brandenburskiej policji. Podczas tych działań przećwiczone zostały scenariusze z zakresu następujących sytuacji:

 • zakłócenia meczu piłki nożnej przez chuliganów
 • zamieszkanie na dziko
 • zatrzymanie niebezpiecznych sprawców (tutaj rockerów)

Zdobyta wiedza i doświadczenie zostanie wykorzystana przez łódzkich policjantów podczas takich działań jak mecze piłki nożnej i/lub demonstracje.

 

 • Zdjęcie kilkorga uczestników w plenerze w luźnej grupie
  Zdjęcie kilkorga uczestników w plenerze w luźnej grupie
 • Zdjęcie oddziału w trakcie ćwiczeń - widok z tyłu
  Zdjęcie oddziału w trakcie ćwiczeń - widok z tyłu
 • Zdjęcie oddziału w szyku w gotowości do działań z wozem bojowym w tle
  Zdjęcie oddziału w szyku w gotowości do działań z wozem bojowym w tle
 • Zdjęcie grupowe uczestników imprezy na tle stadionu w środku
  Zdjęcie grupowe uczestników imprezy na tle stadionu w środku
 • Zdjęcie uczestników rozlokowanych na dwóch podłużnych pojazdach ustawionych w kształcie litery "V" na tle wiaduktu
  Zdjęcie uczestników rozlokowanych na dwóch podłużnych pojazdach ustawionych w kształcie litery "V" na tle wiaduktu
 • Zdjęcie kilkorga uczestników w trakcie ćwiczeń na macie
  Zdjęcie kilkorga uczestników w trakcie ćwiczeń na macie
 • Zdjęcie uczestników i trzech pojazdów typu van w plenerze - widok z góry
  Zdjęcie uczestników i trzech pojazdów typu van w plenerze - widok z góry
 • Zdjęcie kilkorga uczestników imprezy w plenerze
  Zdjęcie kilkorga uczestników imprezy w plenerze
 • Zdjęcie uczestników w trakcie spotkania na sali wykładowej
  Zdjęcie uczestników w trakcie spotkania na sali wykładowej